Jak rozciągnąć buty ze skóry naturalnej? Podpowiadamy!

26 maja 2023by skorzane

Bez wątpienia buty ze skóry naturalnej mają o wiele więcej zalet niż wad. Zapewniają one komfort noszenia, a poza tym są trwałe oraz ponadczasowe. W dodatku skóra naturalna posiada właściwości wentylacyjne, co oznacza, że podczas ich użytkowania stopa nie poci się i nie jest narażona na wszelkie choroby skóry. Jednak obuwie tego typu ma jeden minus – z początku jest mało elastyczne. Z tego też względu na pewno zastanawiasz się, jak rozciągnąć buty ze skóry naturalnej, aby jej nie uszkodzić. W takim razie czytaj dalej.

Metody na rozciągnięcie butów skórzanych

W tej części poradnika podpowiemy, jak poszerzyć skórzane buty za pomocą znanych od lat sposobów. Pierwszy z nich to rozchodzenie, choć zwykle wiąże się ono z bolesnymi otarciami, dlatego też nie jest to polecana przez nas metoda. Natomiast dużo łatwiejsze będzie wtarcie alkoholu w powierzchnię butów. Co dzięki temu uzyskasz? Zmiękczoną skórę obuwia. Uwaga nr 1! Jest to ryzykowny sposób, ponieważ w rezultacie może ona ulec odbarwieniu lub poważniejszemu uszkodzeniu. Trzecią, również niepewną metodą na to, by buty skórzane stały się bardziej rozciągliwe, jest umieszczenie ich nad parą wodną. Wilgotne powietrze sprawi, że skóra będzie elastyczna oraz miękka. Jednak to nie koniec, ponieważ w następnym etapie trzeba ją rozbić, a nie jest to takie proste, gdyż nietrudno wtedy o zarysowanie powierzchni buta. Od wielu lat popularną metodą na poszerzenie butów ze skóry jest też zastosowanie woreczków z lodem. Na czym ona polega? Woreczki te trzeba wypełnić wodą, a następnie umieścić je we wnętrzu naszego obuwia, które wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na czas, na jaki mają zostać one w niej umieszczone i ilość użytych woreczków. Uwaga nr 2! Pamiętaj, że sposób ten nie sprawdzi się w przypadku butów skórzanych lakierowanych, ponieważ źle reagują one na niskie temperatury.
skórzane buty

Jak skutecznie poszerzyć buty skórzane?

Niestety, ale powyższe sposoby mające na celu rozciągnięcie obuwia ze skóry naturalnej są dość ryzykowne, ponieważ mogą skutkować jego uszkodzeniem. Z tego względu warto zdecydować się na zastosowanie do butów skórzanych wkładek czy też spryskanie ich profesjonalnymi preparatami. W naszej ofercie znajdują się spraye, dzięki którym nawet bardzo sztywna skóra stanie się elastyczna i miękka, przez co chodzenie w wykonanym z niej obuwiu nie będzie sprawiało już żadnego problemu.

W tym poradniku odpowiedzieliśmy na pytanie, jak efektywnie poszerzyć buty skórzane. Mamy nadzieję, że postawisz na sprawdzone, bezpieczne metody, takie jak zastosowanie wkładek do obuwia lub użycie wysokiej jakości preparatów. Komfort odczuwany podczas chodzenia jest niezmiernie ważny, a buty wykonane ze skóry naturalnej zapewnią go jak żadne inne, jednak najpierw należy zająć się ich rozciągnięciem – teraz już wiesz, jak to zrobić!