Jak rozciągnąć buty ze skóry naturalnej? Podpowiadamy!

26 maja 2023by skorzane

Bez wątpienia buty ze skóry naturalnej mają o wiele więcej zalet niż wad. Zapewniają one komfort noszenia, a poza tym są trwałe oraz ponadczasowe. W dodatku skóra naturalna posiada właściwości wentylacyjne, co oznacza, że podczas użytkowania butów skórzanych stopa nie poci się i nie jest narażona na wszelkie choroby skóry. Jednak obuwie tego typu ma jeden minus – z początku jest mało elastyczne. Z tego też względu na pewno zastanawiasz się, jak rozciągnąć buty ze skóry naturalnej, aby jej nie uszkodzić. W takim razie czytaj dalej, bo właśnie w tym wpisie przedstawiamy wszelkie wskazówki i rozwiązania. Po lekturze nie będziesz miał wątpliwości dotyczących tego, jak poszerzyć buty skórzane!

Obcieranie butów skórzanych – powody

Wiele osób, zadając sobie pytanie „Jak poszerzyć skórzane buty”, pyta też, dlaczego w ogóle obuwie z tego materiału wymaga tak wiele zachodu. Otóż skóra to niezwykle solidne tworzywo, które z początku po prostu jest bardzo twarde. Ta właściwość może przysparzać wielu problemów podczas noszenia obuwia wykonanego właśnie ze skóry. Warto wiedzieć jednak, że raz rozciągnięta, nie powróci już do swojego pierwotnego kształtu. Być może fakt, że trzeba rozciągnąć buty ze skóry naturalnej, nie przekonuje wszystkich do zakupu tak jakościowego dodatku do stylizacji, jednak uważamy, że warto dać mu szansę. Kiedy sposoby dotyczące tego, jak poszerzyć skórzane buty, dadzą rezultaty, wówczas nie będziemy sięgać po inne obuwie niż te przez nas rozchodzone. Czas na zapoznanie się z metodami, które pozwolą Ci dostosować nowe buty do swoich stóp.

Skuteczne metody na rozciągnięcie butów skórzanych

W tej części poradnika podpowiemy, jak poszerzyć skórzane buty za pomocą znanych od lat sposobów.

  1. Pierwszy z nich to rozchodzenie, choć zwykle wiąże się ono z bolesnymi otarciami, dlatego też nie jest to polecana przez nas metoda.
  2. Dużo łatwiejsze będzie wtarcie alkoholu w powierzchnię butów. Co dzięki temu uzyskasz? Zmiękczoną skórę obuwia. Uwaga nr 1! Jest to ryzykowny sposób, ponieważ w rezultacie może ona ulec odbarwieniu lub poważniejszemu uszkodzeniu.
  3. Trzecią, również niepewną metodą na to, by buty skórzane stały się bardziej rozciągliwe, jest umieszczenie ich nad parą wodną. Wilgotne powietrze sprawi, że skóra będzie elastyczna oraz miękka.

Jednak to nie koniec, ponieważ w następnym etapie trzeba ją rozbić, a nie jest to takie proste, gdyż nietrudno wtedy o zarysowanie powierzchni buta. Od wielu lat popularną metodą na poszerzenie butów ze skóry jest też zastosowanie woreczków z lodem. Na czym ona polega? Woreczki te trzeba wypełnić wodą, a następnie umieścić je we wnętrzu naszego obuwia, które wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na czas, na jaki mają zostać one w niej umieszczone i ilość użytych woreczków. Uwaga nr 2! Pamiętaj, że sposób ten nie sprawdzi się w przypadku butów skórzanych lakierowanych, ponieważ źle reagują one na niskie temperatury.

skórzane buty

Jak skutecznie poszerzyć buty skórzane?

Niestety, ale powyższe sposoby mające na celu rozciągnięcie obuwia ze skóry naturalnej są dość ryzykowne, ponieważ mogą skutkować jego uszkodzeniem. Z tego względu warto zdecydować się na zastosowanie do butów skórzanych wkładek czy też spryskanie ich profesjonalnymi preparatami. W naszej ofercie znajdują się spraye, dzięki którym nawet bardzo sztywna skóra stanie się elastyczna i miękka, przez co chodzenie w wykonanym z niej obuwiu nie będzie sprawiało już żadnego problemu.

Kiedy kupić i rozbić buty skórzane?

Wiesz już, jak poszerzyć skórzane buty, a także, co zrobić, by nie uwierały one w newralgicznych miejscach, takich jak pięty czy tzw. ścięgna Achillesa. Ale musisz też wiedzieć, że istnieje wiele innych zasad, których musisz się trzymać, jeśli chcesz rozbić/poszerzyć buty skórzane. Oto one!

  • Jak zmiękczyć buty skórzane w kilka chwil? Jest to NIEMOŻLIWE! Obuwie wykonane ze skóry naturalnej potrzebuje czasu, aby było w 100% komfortowe dla jego użytkownika. Kontynuuj czytanie naszego poradnika – dowiesz się, kiedy najlepiej zakupić i rozbijać obuwie.
  • Jeśli kupujesz buty ze skóry naturalnej na wyjątkową okazję, to zrób to odpowiednio wcześniej. Nie ma nic gorszego niż włożenie nowego obuwia na wielogodzinną uroczystość – bez odpowiedniego przygotowania będzie ono maksymalnie niekomfortowe.
  • Najlepiej będzie zaopatrzyć się w skórzane buty na kilka miesięcy przed planowaną imprezą, a następnie codziennie chodzić w nich przez kilkanaście minut. Materiał wówczas przystosuje się do kształtu stopy, a obuwie stanie się wygodniejsze.

W tym poradniku odpowiedzieliśmy na pytania, jak efektywnie poszerzyć buty skórzane, a także kiedy dokonać ich zakupu. Mamy nadzieję, że mimo stawiania przez obuwie ze skóry naturalnej wielu warunków zdecydujesz się na sprawdzone, bezpieczne metody, takie jak zastosowanie wkładek do obuwia lub użycie wysokiej jakości preparatów, aby dać szansę swoim nowym nabytkom. Komfort odczuwany podczas chodzenia jest niezmiernie ważny, a buty wykonane ze skóry naturalnej zapewnią go jak żadne inne, jednak najpierw należy zająć się ich rozciągnięciem w okolicach pięt/rozbiciem na szerokość – teraz już wiesz, jak to zrobić!