Pielęgnacja i przechowywanie skórzanego obuwia

13 lipca 2023by skorzane

Skórzane buty są nie tylko stylowym dodatkiem do naszej garderoby, ale także inwestycją na długie lata – nie bez przyczyny kojarzą się nam z trwałością i solidnością. Aby cieszyć się nimi przez wiele sezonów, powinniśmy wiedzieć, jak o nie zadbać. Zapraszamy do lektury poradnika, w którym znalazło się kilka praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji i przechowywania skórzanego obuwia.

skórzane buty czerwone

 

Rodzaje skóry

Warto pamiętać, że skóra naturalna może pochodzić od różnych zwierząt i jej wygląd końcowy będzie zależał od techniki wyprawiania. Każda z tych odmian ma swoje unikalne cechy oraz charakterystykę. Jakie zatem rodzaje możemy wybrać?

  • Skóra licowa

Jest to rodzaj gładkiej skóry naturalnej, która została poddana procesowi wygładzania poprzez usunięcie sierści lub włosów z powierzchni. Jej cechą charakterystyczną jest gładka i jednolita struktura. Skóra ta jest miękka w dotyku, a także posiada przyjemny dla oka połysk. Jest również wytrzymała oraz odporna na uszkodzenia, dzięki czemu stanowi idealną bazę do produkcji trwałych, eleganckich wyrobów skórzanych.

  • Skóra zamszowa

Jest to skóra naturalna z zachowanymi włosami lub sierścią zwierzęcia i charakterystyczną chropowatą powierzchnią. Gęsty włos nadaje jej unikalną strukturę oraz teksturę. Pochodzi głównie z jeleni, owiec, kóz czy krów. Jest znacznie miększa niż skóra licowa i ma matowe wykończenie. Choć jest często wybieranym rozwiązaniem, musimy pamiętać, że wymaga ona bardziej delikatnej pielęgnacji i ochrony niż skóra gładka.

  • Skóra nubukowa

Skóra nubukowa to inny rodzaj skóry szorstkiej, który ma podobną strukturę do skóry zamszowej, ale różni się w sposobie przetwarzania. Proces jej produkcji polega na delikatnym oszlifowaniu zewnętrznej warstwy skóry, aby uzyskać miękką i aksamitną powierzchnię. Skóra nubukowa jest także wyjątkowa ze względu na swój matowy wygląd.

Regularne czyszczenie

Regularne czyszczenie skórzanych butów jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym stanie. Pamiętaj, by od razu usuwać wszelkie zabrudzenia, kurz i plamy, które mogą naruszyć powierzchnię skóry. Aby to zrobić, użyj miękkiej szczotki lub gąbki oraz delikatnego mydła bądź specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do skóry. Unikaj ostrych detergentów, które mogą uszkodzić jej powierzchnię. Po zakończeniu czyszczenia dokładnie wysusz buty, unikając przy tym źródeł ciepła.

Nawilżanie i ochrona

Skóra, aby zachować swoją elastyczność i zapobiec wysychaniu, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Po dokładnym oczyszczeniu oraz wysuszeniu butów możemy przejść do kolejnych etapów pielęgnacji, które pomogą utrzymać je w doskonałej kondycji. Należy użyć specjalnego kremu lub balsamu do skóry (produkty będą się różniły w zależności od jej rodzaju) i wmasować go w powierzchnię obuwia. Kremowanie odżywi skórę, przywróci jej elastyczność, a także ochroni przed wysychaniem. Impregnacja jest niezwykle istotnym krokiem w pielęgnacji – powinna być regularnie przeprowadzana, jeśli chcemy utrzymać buty w dobrej kondycji, szczególnie gdy są często noszone.

buty na deskorolce

Polerowanie

Polerowanie skórzanych butów pomoże nadać im nieskazitelny wygląd i połysk. Aby to zrobić, wystarczy użyć miękkiej szmatki lub specjalnej szczotki do polerowania, wykonując okrężne ruchy. Można użyć również, dedykowanej do tego typu materiałów, pasty – wystarczy nałożyć niewielką ilość produktu na buty i wycierać energicznymi ruchami do uzyskania pożądanego połysku. Warto tylko mieć na uwadze, że zbyt częste używanie takich preparatów może naruszyć strukturę butów, dlatego jest to rozwiązanie, które sprawdzi się raz na jakiś czas.

Przechowywanie w odpowiednich warunkach

Aby utrzymać skórzane buty w doskonałym stanie, ważne jest przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Najlepiej jest umieścić je w miejscu, w którym będą chronione przed wilgocią, światłem słonecznym i nadmiernym ciepłem. Można do tego wykorzystać specjalne pudełka na buty lub torby, które zapewnią ochronę przed kurzem i zgnieceniem. Do modeli z cholewką można użyć specjalnych form (prawideł) przeznaczonych do wkładania wewnątrz buta, aby utrzymać jego kształt.

Pielęgnacja i przechowywanie skórzanego obuwia są kluczowe dla utrzymania ich w doskonałym stanie na długie lata. Regularne czyszczenie, nawilżanie, polerowanie oraz impregnacja to podstawowe kroki, które musimy zastosować. Skórzane buty są świetną inwestycją – z pewnością się ona opłaci, jeśli o nie odpowiednio zadbamy.